
Levande Gamlestaden – efter corona-krisen
Apr 2020 | Featured Händer i Gamlestaden StadsdelenDen allra sista dagen innan alla möten ställdes in eller fördes över till videolänk av smittskyddsskäl genomförde BID Gamlestaden en inspirerande dag med fokus på ett Levande Gamlestaden. Det handlar om livet mellan husen, om levande verksamheter i gatuplan, om en stadsdel som är vacker och rolig att besöka och som man som boende kan känna sig stolt över. En stadsdel som inte bara utvecklas där det byggs nytt utan också i de äldre, bebodda delarna.
Det var den 11 mars som sådana som jobbar med transporter, stadsutveckling, förvaltning av lokaler och utveckling av det lokala näringslivet träffade lokala fastighetsägare och bostadsrättsföreningar på BID Gamlestadens utvecklingskontor för att prata om hur stadsmiljön i Gamlestaden kan utvecklas.
Ett nationellt intresse
Särskilt spännande är att stadsmiljön i centrala Gamlestaden och Bellevue nu har blivit av nationellt intresse. ArkDes är Sveriges nationella centrum för arkitektur och design och har regeringens uppdrag att arbeta med politiken för den gestaltade livsmiljön. ArkDes kommer att hjälpa till med inspiration och med att leda workshops i arbetet med att utveckla stadsmiljön i Gamlestaden.
– Det är viktigt att lyfta de lokala erfarenheterna, främja delaktighet och att identifiera alternativa former för dialog, säger Kieran Long, överintendent på ArkDes.
Flera kunskapsingångar
Vid mötet deltog också folk från Stadsbyggnadskontoret, Trafikkontoret, forskningsinstitutet RISE förutom från BID Gamlestaden. Alla bidrog med sina kunskaper från olika områden. Johan Norling, som är projektledare för utvecklingen av Pilgrimsleden Göta Älv från Masthuggskyrkan till Vänersborg genom Gamlestaden, blev inspirerad.
– Det är extra roligt att jobba med etappen genom Gamlestaden eftersom det finns så många lokala aktörer här som är taggade. En vandringsled genom Gamlestaden kan betyda mycket för att människor överallt ifrån ska hitta till de fina platserna som finns här, säger Johan Norling, som är anställd i Ale kommun.
Under eftermiddagen gick gruppen på två olika stadsvandringar, i området runt Brahegatan och Holländareplatsen och i Bellevue, den plats där Lars Kaggsgatan mynnar ut i Bellevuerondellen.
– Vilken bra dag! Vi fick massor med nya idéer för framtiden i Gamlestaden, säger Jan Johansson, som bor i Kviberg och är vice ordförande i styrelsen för den föreningen Fastighetsägare i Gamlestaden.
Arbetet ger en riktning åt Gamlestadens utveckling efter corona-krisen och i september kommer en gemensam workshopdag äga rum. Är du intresserad av att veta mer kan du dels titta på en av presentationerna från dagen som du hittar här. Dels får du gärna kontakta Heidi Sandberg som är en av dem som leder arbetet heidi.sandberg@ostra.goteborg.se.
Ny styrelse i Fastighetsägare i Gamlestaden, ideell förening
Den 19 mars valdes en ny styrelse för föreningen via en stämma som hölls digitalt. Johannes Wallgren, Bostads AB Poseidon, lämnade sin post som ordförande i föreningen efter fem år. Johannes har betytt mycket för stadsdelens utveckling och kommer att avtackas ordentligt när det blir möjligt att träffas och ha möten igen.
Fastighetsägare i Gamlestadens nya ordförande heter Robert Woodbridge, Platzer.
– Det känns mycket hedrande och spännande att få ge sig i kast med det här uppdraget, säger Robert. Föreningen, och hela BID-arbetet tillsammans med staden är inne i ett mycket spännande läge just nu.
Övriga ledamöter i föreningen är:
- Magda Borg, BRF Gamlestadstorget
- Per-Eric Trulsson, SKFs anställdas BRF nr 1
- Göran Joneskär, Klövern AB
- Emelie Lindström, Sigillet Fastighets AB
- Jan Johansson, BRF Löjtnantshjärtat
- Rebecca Brorström, HSB-fastigheter
- Lillebjörn Gustafsson, Balder
- Magnus Alexandersson, Bostads AB Poseidon
Till suppleanter valdes:
- Annika Falmann, BRF Lyrtorsken
- Marie Ivarsson, Serneke
- Bodil Löfmark, Stena fastigheter
Den nya styrelsen önskas varmt lycka till med det nya, viktiga uppdraget!
Kommentarer
Skriv en kommentar
Från Facebook:
- bellevue belysning brott enkät föreningen försköning historia Holländareplatsen Idrott klotter kviberg l medlemmar nattvandrare näringsliv parkering Pilgrimsleden polis Reteam stadsdelsinfo städning tillsynsvandring ungdomar väktare
- May 2022 (1)
- March 2022 (3)
- December 2021 (1)
- November 2021 (1)
- October 2021 (1)
- September 2021 (5)
- August 2021 (1)
- June 2021 (2)
- May 2021 (1)
- April 2021 (2)
- March 2021 (1)
- January 2021 (1)
- December 2020 (6)
- September 2020 (1)
- July 2020 (1)
- April 2020 (2)
- March 2020 (1)
- August 2019 (3)
- March 2019 (2)
- June 2018 (2)
- April 2018 (1)
- February 2018 (2)
- January 2018 (1)
- December 2017 (4)
- April 2017 (1)
- March 2017 (1)
- February 2017 (1)
- November 2016 (1)
- August 2016 (7)
- May 2016 (3)
- January 2016 (3)
- October 2015 (2)
- May 2015 (4)
- November 2014 (4)
- September 2014 (2)
- August 2014 (2)
- July 2014 (3)
- November 2013 (7)
- May 2013 (7)
- August 2011 (7)
- September 2010 (2)
- June 2009 (7)
- April 2009 (1)
- December 2008 (6)
- November 2008 (1)
- June 2008 (5)
- December 2007 (4)
- June 2007 (5)
- December 2006 (5)
- June 2006 (4)
- October 2005 (6)
- June 2005 (5)
- March 2005 (8)
- November 2004 (6)
- April 2004 (6)
- November 2003 (5)
- March 2003 (4)
- November 2002 (4)