– Det här är en riktigt bra möjlighet för oss att lyssna in vilka förväntningar som finns på en konsthall men också vilka förväntningar som finns på konst och kulturlivet här i Gamlestaden.
Det säger Ann-Sofi Roxhage, chef för Göteborgs Konsthall, inför den halvdagsworkshop som Konsthallen anordnat tillsammans med Socialförvaltning Nordost och samarbetsplattformen BID Gamlestaden. Och med tanke på att hundra deltagare, alla med olika kopplingar till Gamlestaden, kommit till Medborgarhuset denna första tisdag i december, är förutsättningarna goda för att ta pulsen på Gamlestaden. Bland de närvarande finns gymnasieelever och unga stadsutvecklare, näringsidkare och konstnärer, representanter från flera av stadens förvaltningar, Konsthallen och Gamlestadens fastighetsägare samt boende i Gamlestaden och personer från stadsdelens olika religiösa samfund och kulturföreningar. En bred mix på många sätt – men alla har de samma intresse: att utveckla Gamlestaden.
Inflygning ger helhetsbild
Inledningen av workshopen består av en så kallad inflygning där flera olika aktörer ger sin syn på Gamlestaden. Helena Holmberg från Socialförvaltning Nordost berättar om det samverkansavtal som finns mellan föreningen Fastighetsägare i Gamlestaden, Polismyndigheten och 13 olika kommunala förvaltningar och bolag som tillsammans arbetar med allt från platsutveckling och brottsförebyggande åtgärder till kultur och evenemang. Ann-Sofi Roxhage sammanfattar de projekt som hon och hennes kolleger driver i området för att lära känna stadsdelen och människorna, i väntan på att de nya lokalerna ska stå klara i Slakthuset våren 2027. Mattias Westblom från stadens stadsbyggnadsförvaltning beskriver alla de omfattande byggplaner som finns för Gamlestaden. Olle Balheden från Drivhuset pratar om hur viktigt det är att ha ett gott företagsklimat för att locka så väl besökare som näringsidkare till Gamlestaden. Felix Sjöström från antik- och designmarknaden Forum hakar på ämnet och berättar om de många olika samarbeten och korsbefruktningar som pågår mellan företagare och kreatörer i Gamlestaden. Prästen Sara Wrige ger därefter sin bild av Gamlestaden, en bild som hon förmedlar genom sina stadsvandringar. Och som en slutkläm delar föreningen Fastighetsägare i Gamlestadens ordförande Robert Woodbridge ut utmärkelsen Hela Gamlestadens pris till Wine Mechanics grundare Kenneth Gustafsson.
Grupparbete och idégenerering
Det är tre år sedan det hölls en storworkshop i Gamlestaden senast. Den genererade en mängd idéer som sedan dess har förverkligats. Upplägget denna gång består av två delar. I den första får deltagarna sitta i mindre grupper och fritt fundera kring vad konsten, företagandet och kulturarvet betyder för Gamlestadens olika delar, hur dessa delar kan knytas ihop, vad som är bra och vad som behöver tillföras och inte minst Konsthallens roll i utvecklingen. I del två är uppgiften att gruppera förslagen utifrån hur och när de kan genomföras.
Nya kontakter
Men ett underliggande syfte med workshopen är förstås att människor från olika arenor ska träffas, hitta beröringspunkter och kanske fortsätta att samarbeta i andra sammanhang. Det är något som Sara Östebro från Teater Nu och Stina Solstråle från det lokala bandet Stina och Solpojkarna tar fasta på.
– Jag tycker att det behövs fler replokaler och scener i Gamlestaden så att musikutövare kan ha egna platser att vara på. Det finns lokaler, men det är svårt att hitta rätt och framför allt hitta något som inte kostar för mycket, säger Stina Solstråle.
Sara Östebro håller med.
– Teater Nu vill inget annat än att vara i Gamlestaden, det är hemma för oss. Just nu repar vi vid Chapmans Torg, men vår föreställning Undergången spelar vi faktiskt i en nybyggd outhyrd lokal här i Gamlestaden. Den har varken rinnande vatten eller toalett, men vi har fått möjlighet använda den tillfälligt, och det är vi väldigt glada för, förklarar hon.
Unga röster
En av de yngre deltagarna på workshopen var 19-åriga Aldijana Ibrisevic som dels bor och är uppvuxen i Gamlestaden, dels arbetar som ung stadsutvecklare i ett projekt inom Socialförvaltningen Nordost.
– Jag tycker att det saknas ställen för unga vuxna i Gamlestaden. I Kallebäck till exempel finns en bra kommunal verksamhet, Labbet, som skulle passa bra här också. Det är som en samlingspunkt för de som är upp till 25 år.
Servicegraden påverkar
Livon Lågberg driver Gamlestadens kemtvätt på Brahegatan sedan nästan 30 år tillbaka.
– Under den här åren har jag sett att det rör sig färre och färre folk ute. Banken har stängt, posten och biblioteket också. Det är inte rätt sätt om man vill få mer folk att komma hit. Många av mina kunder åker hellre till Olskroken för att göra sina ärenden eftersom de tycker att det finns mer service och butiker där. De saknar charkuteri, ostaffär och järnhandel. Och så borde hyrorna sänkas så att fler företagare kommer hit och de som finns här inte går i konkurs, säger han och pekar på sin grupps fullklottrade workshop-lapp:
– Jag har skrivit ner mina förslag och hoppas att många tycker samma som jag.
Realistiska idéer och vilda drömmar
Vid workshopens sammanfattning framkommer det mycket riktigt att många tycker som Livon Lågberg. Andra idéer handlar om trygghet, till exempel att fixa mer belysning och göra det enklare och säkrare att röra sig mellan till exempel Slakthuset, Gamlestadens fabriker och övriga Gamlestaden, till Bellevue och Kviberg. Någon nämner att man kan anordna en ljusfestival, pedagogisk ambulerande konstverksamhet eller ett konststråk för att skapa lust att röra sig i nya stråk i stadsdelen.
Flera förslag handlar om att värna gräsrotskulturen, de föreningar och verksamheter som redan finns i stället för att lägga all kraft på att locka hit nya. Ytterligare idéer rör stadsodling som ett sätt att skapa både engagemang och gemenskap. Eller en ständigt rullande våg i Säveån så att alla kan surfa när de vill. Eller varför inte flytta Way Out West till Gamlestaden?
”Det bara surrades”
Efter workshopen är Ann-Sofi Roxhage från Konsthallen överväldigad av responsen och idérikedomen.
– Det var över förväntan. Allt engagemang, kloka idéer och erfarenheter som folk sitter på. Det bara surrades och jag blev så inspirerad och … glad! Framför allt var det fint att få alla ungas röster. De missas ofta men de ser ju på sin omgivning på ett annat sätt än vad vuxna gör.
Nu ska förslagen sammanställas och analyseras, men många av de samtal och diskussioner som påbörjats i dag kommer att fortsätta direkt.
– Nu ska jag tillbaka till kontoret och boka massor av möten! I dag har verkligen känslan förstärkts att vi på konsthallen har en plats här i Gamlestaden och kan bidra med ny energi, säger Ann-Sofi Roxhage.
